IRT 3000

Sadržaj

Budućnost je u povezivanju strojeva i umjetne inteligencije

17.01.2024

Iako kod mnogih izaziva bojazan, prisutnost umjetne inteligencije u poslovanju, proizvodnji i običnom životu neizbježna. Povezivanje umjetne inteligencije i strojeva ono je što nas čeka, istaknuo je za Lidermedia.hr Neven Svalina, osnivač, izvršni direktor tvrtke Centurion iz Belišća i inovator, čija je tvrtka u potpunosti spremna za suvremene poslovne izazove.

2. Strojevi i AI, foto web Centurion
Foto: web Centurion

Dokaz je, ističe Lidermedia.hr, Centurionovo novo vozilo CENTmobil, kod kojeg je umjetna inteligencija spojena sa strojem.
CENTmobil izrađen je za jednu hrvatsku tvrtku, a riječ je o baterijskom teretnom vozilu na daljinsko upravljanje koje može prevoziti teret težine do 13 tona. CENTmobil odlikuje iznimno dobra upravljivost, što je vrlo važno za kretanje kroz proizvodne pogone. Iako je izrada po narudžbi velik izazov i rizik za svaku tvrtku, pogotovo za malu kao što je Centurion, pred dosadašnjim najvećim izazovom - izradom CENTmobila - nije bilo uzmaka, a Svalina već razmišlja o idućim koracima. Planira, naime, na CENTmobil nadograditi pneumatske ruke kako bi vozilo moglo samostalno utovarivati i istovarivati teret. Ta mogućnost Centurionu bi dala niz prednosti nad uobičajenim viličarima za prijevoz tereta.

Jedan od izazova s kojim se susreću u tvrtki jest upoznavanje korisnika s novim tehnologijama kako bi ih lakše prihvatili. „Naš je zadatak kao proizvođača da uklopimo umjetnu inteligenciju i sve nove tehnologije tako sa su sigurne, korisne i ulijevaju povjerenje korisnika. Bavimo se proizvodnjom i razvojem easy lifting manipulacijske opreme koja se može upotrijebiti u proizvodnji, logistici i montaži. Naši proizvodi omogućuju optimizaciju radnih mjesta, a posebna im je vrlina da uklanjaju diskriminaciju spolova, invalidnih i starijih osoba. Rad s našim manipulatorom vrlo je jednostavan i bez fizičkog napora. Kod razvoja i izrade manipulacijske opreme za industriju nudimo u potpunosti vlastita rješenja, razvijamo proizvode od nule i naši su proizvodi u potpunosti hrvatski“, istaknuo je Svalina. Najviše se, dodao je, traže pneumatski manipulatori za prijenos i rukovanje teretom, čime se olakšava rad radnicima na strojevima i na proizvodnim linijama. Radnici tada ne moraju ručno prebacivati teret, a istodobno se sprječavaju moguća oštećenja robe kojom se manipulira. „Do sada smo imali doista mnogo projekata po narudžbi, od kojih su se neki ispostavili vrlo zahtjevni. Obično i je slučaj da kad se nešto naručuje po mjeri ispadne izazovno za pronalaženje rješenja. Sama činjenica da takvog proizvoda nema na tržištu govori da je zahtjev sam po sebi neobičan. Uvijek radimo na novim rješenjima, svaka tvrtka ima svoje zahtjeve, a s time se mijenja u najmanju ruku prihvat, odnosno hvatač tereta“, pojasnio je Svalina.

Ovaj inženjer strojarstva poduzetnički put je započeo u garaži i nastavio u belišćanskom inkubatoru Polet, u kojem je od 84 četvorna metra proizvodnih prostora došao do dvije hale koje zajedno imaju oko 500 četvornih metara s dva ureda izdvojena od pogona. Centurion se polako počeo razvijati kada je prvi projekt napravljen nakon uplate predujma, piše Lidermedia, a na poslovnom putu Centurionu je posebno pomogla tvrtka Bomark Pak jer im je dala priliku i ta suradnja i danas još traje. Surađuju s mnogim tvrtkama, poput Protostara iz Osijeka, koji je radio s njima na razvoju daljinskog i senzorskog upravljanja za CENTmobil, i tvrtke Technotrade iz Češke. Do sada su radili manipulatore za tvrtke kao što su Franck, PIK Vrbovec, Aluflexpack, Kelteks, Rimac Technology, Spin Valis, Welte GmbH iz Njemačke te Megaplast iz Grčke. Uglavnom rade na europskom tržištu i do sada su svoje manipulatore izvezli u Sloveniju, Njemačku, Francusku, Mađarsku i Grčku, a posebno naglašavaju izvoz pneumatskog manipulatora u Južnu Ameriku, točnije Ekvador. „Naša su rješenja namijenjena gotovo svim djelatnostima. To i vidimo kao prednost svojih proizvoda jer imaju široku primjenu od proizvodne i logističke industrije preko prehrambene do vojne. S obzirom na to da smo tvrtka koja primjenjuje prilagođeni inženjering i osmišljava rješenja prema zahtjevima svojih kupaca, naše su mogućnosti beskonačne“, poručio je osnivač i izvršni direktor Centuriona koji od osnutka najviše ulaže razvoj novih proizvoda. Kao svoj prvi proizvod razvili su pneumatsku manipulacijsku ruku LiftCENT, koju su stavili na domaće tržište, a danas imaju u ponudi pet različitih vrsta standardnih manipulatora s još četiri njihove podvrste. „To što smo sami u relativno kratkom vremenu i s malim brojem ljudi uspjeli razviti toliko vrsta standardnih proizvoda govori da se najviše oslanjamo na svoju hrabrost i inovativnost. Naš FoldCENT je ruka za manipulaciju teretom koja služi za olakšano hvatanje, podizanje i premještanje tereta u predviđenom krugu djelovanja takve ruke, a moguća je i u mobilnoj verziji. LiftCENT, osim što hvata teret, podiže ga i prenosi isto kao i FoldCENT, ali ima dodatne mogućnosti okretanja tereta i postavljanja u određeni položaj. Ujedno zadržava položaj tereta tijekom manipulacije, što je i najveća prednost takve ruke. LiftCENT je moguć i u mobilnoj izvedbi“, pojasnio je Svalina. Do sada se Centurion koristio poticajem EU-a za projekt inovacije u proizvodnji i kao dio njega razvili su CENTmobil, od kojeg u budućnosti puno očekuju. Uzgred, vrijednost tog projekta bila je 1,659.069 kuna, od čega je nepovratno bilo 1,265.496 kuna, piše Lidermedia.hr.


Izvor: Lidermedia.hr

ar©tur 2021