Doprinos Mašinskog fakulteta zelenoj gradnji
12.09.2022
Mašinski fakultet u Beogradu je član Saveta zelene gradnje Srbije (SrbGBC) od oktobra 2019. godine. Iskustvo stečeno kroz saradnju sa drugim univerzitetima, rad na međunarodnim projektima vezanim za zelene poslove, zaštitu životne sredine i obnovljive izvore energije, doktorate čije je tema energetska efikasnost, samo su neki od razloga zbog kojih je Mašinski fakultet prepoznat kao član koji može značajno da doprinese radu ove organizacije.
Foto: www.pixabay.com
Savet zelene gradnje Srbije je nacionalna, neprofitna, nevladina organizacija, čiji su članovi društveno orijentisane i odgovorne kompanije, akademske institucije, javna preduzeća i stručnjaci sa istom Vizijom zelene – održive gradnje. SrbGBC je član Svetskog saveta zelene gradnje (WorldGBC ) i aktivno učestvuje u radu nacionalnih saveta ERN (Evropske regionalne mreže).
„Ovo članstvo omogućava, ne samo aktivno praćenje aktuelnih trendova kroz razmenu informacija i pristup najnovijim projektima, istraživanjima i kampanjama, nego i sticanje novih znanja. To je za Srbiju veoma značjano, s obzirom da je osnovna misija SrbGBC upravo podsticanje i vođenje srpske građevinske industrije i tržišta ka održivosti i praksi zelene gradnje. U tom procesu, Mašinski fakultet i Katedra za termotehniku prepoznati su kao neizostavani partneri, kaže administrator Mašinskog fakulteta u Savetu zelene gradnje, dr Aleksandra Sretenović Dobrić, vanredni profesor na pomenutoj katedri.
Prema njenim rečima, sektor zgradarstva igra važnu ulogu u održivoj budućnosti i smanjenju potrošnje energije, kao i usporavanju klimatskih promena.
„Zgrade su odgovorne za 40% ukupne potrošnje energije, kao i za 36% ukupne emisije CO2. Međutim, da bi zgrada mogla da se nazove „zelenom“, ključno je ispravno projektovanje, korišćenje i održavanje termotehničkih sistema koji imaju značajan udeo u potrošnji energije u zgradama. To je ujedno i oblast kojom se bavi Katedra za termotehniku, a koja obuhvata pitanja koja se odnose na postizanje i održavanje termičkih uslova komfora u zatvorenom prostoru, grejanje, hlađenje i vetilacija objekata različitih namena, primena obnovljivih izvora energije u termotehničkih sistemima i drugo. Upravo iz tih razloga je Mašinski fakultet prihvatio poziv i priključio se Savetu zelene gradnje Srbije“, ističe naša sagovornica.
Savet za zelenu gradnju Srbije čine 54 članice, a pored Mašinskog fakulteta u njegovom radu učestvuju i druge obrazovne institucije, između ostalog: Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, Građevinsko – arhitektonski fakultet Univerziteta u Nišu, Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu, Fakultet Tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, Prirodno – matematički fakultet Univerzitet u Novom Sadu, kao i Visoka građevinsko – geodetska škola Beograd.
„Imajući u vidu ciljeve Saveta i njegove dosadašnje aktivnosti, članstvo u ovoj organizaciji je veoma značajno za Mašinski fakultet. Učešće na konferencijama, seminarima i sajmovima, kao i angažovanje predavača u okviru obuka koje organizuje Savet, doprnosi većoj vidljivosti Mašinskog fakulteta. S druge strane, na taj način se širi mreža kontakata sa domaćim i međunarodnim institucijama, čime se otvaraju mogućnosti za saradnju na različitim projektima“, zaključuje dr Sretenović Dobrić.
Izvor: Mašinski fakulet