IRT 3000

Sadržaj

Održana konferencija “CNN Tech 2022” - Povezivanje nauke i privrede ključ za razvoj inovacija

25.07.2022

Da je Srbija, kada je reč o inovacijama, “rame uz rame” s razvijenim zapadnim zemljama, potvrdila je i Šesta međunarodna konferencija “Conference of Experimental and Numerical Investigations and New Technologies – CNN Tech 2022“, koja je je početkom jula održana na Zlatiboru, u organizaciji Mašinskog fakuleta Univerziteta u Beogradu i Inovacionog centra Mašinskog fakulteta

slika 1

CNN Tech 2022 je i ove godine okupio više od 100 učesnika iz zemlje i inostranstva, koji su predstavili najanovije rezultate i inovativna rešenja u oblastima mašinskog inženjerstva, novih tehnologija i održivog razvoja.  Svi prezentovani radovi publikovani su u knjizi abstrakta, a biće objavljeni i u tematskom zborniku pod nazivom ”Experimental Research and Numerical Simulation in Applied Sciences” u izdanju nemačkog „Springera“.

U okviru konferencije održan je i mini simpozijum o stomatološkim materijalima i strukutrama, a veliku pažnju javnosti prikuvao je Regionalni inovacioni forum koji je ove godine bio posvećen poslovnom povezivanju nauke i privrede.

Forum je otvorio ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić koji je rekao da su nauka, istraživanja, tehnološki razvoj i inovacije prepoznati kao glavni stubovi razvoja Republike Srbije. S tim u vezi, podsetio je na niz aktivnosti Vlade Republike Srbije, MPNTR, Fonda za nauku i Fonda za inovacionu delatnost, koje su usmerene na unapređenje konkurentnosti nauke, istraživanja i inovacija u funkciji privrednog razvoja zemlje.

Ministar je najavio i novi ciklus projekata “Ideje” koji su u prethodnom projektnom ciklusu izazvali veliko interesovanje akademske zajednice Srbije. Javni poziv za prijavu naučno-istraživačkih projekata u okviru Programa „Ideje“ iz marta ove godine ima budžet od 30 miliona evra kojim će se finansirati 105 odobrenih projekata.

U ime oganizatora, učesnike foruma je pozdravio i prof. dr Aleksandar Grbović, prodekan za finansije Mašinskog fakulteta u Beogradu.  Osvrnuvši se na prethodne CNN Tech konferencije, on je istakao da ovakvi skupovi imaju izuzetan značaj za povezivanje akademske zajednice i privrede, kao i za prosperitet društva u celini i to kroz realizaciju zajedničkih in ovativnih projekata i ideja.

Regionalnom inovacionom forumu prisustvovalo je više od 80 predstavnika nauke i privrede koji su imali priliku da se bliže upoznaju s aktivnostima Naučno-tehnološkog parka iz Čačka, Razvojne agencije Srbije, Regionalne Inovacione Šeme, Fakuleta tehničkih nauka iz Novog Sada i Privredne komore Srbije.

Natalija Terzić, viša savetnica u sektoru za podršku malim i srednjim preduzećima Razvojne agencije Srbije, govorila je o projektima i programima kroz koje ta agencija pruža podršku razvoju, rastu i inoviranju poslovanja domaćih kompanija i start-apima. Megi Viterna Plaku iz Regionalne inovacione šeme ukazala je na osnovne smernice za osnvanje uspešnih startap kompanija i malih i srednjih preduzeća. Prof. dr Goran Stojanović sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu i Tamara Ljubović iz PKS dali su pregled dobrih primera iz prakse i aktuelnih poziva u okviru evropskog programa Horizon 2020.

Ono po čemu se ovaj forum razlikuje od sličih skupova su tzv. B2B (Business to Business) sastanci na kojima su učesnici u prilici da u direktnom kontaktu razmene znanja i iskustva i na taj način postave osnovu za uspešnu buduću saradnju.

Inače, pokrovitelji CNN Tech konferencije i Regionalnog inovacionog foruma su Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije i Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ.

Izvor: Mašinski fakultet Beograd

www.mas.bg.ac.rs

ar©tur 2021