„5G kontroverze” razrešene na BIZIT 2019 konferenciji u Beogradu
13.11.2019
Drugog dana šeste po redu regionalne biznis i IT konferencije BIZIT „Digitalna ekonomija“, održao se interesantan i dinamičan panel koji je analizirao najintrigantniju temu u skorije vreme, 5G tehnologiju i kontroverze koje je prate. PC Press je okupio eminentne i kompetentne ličnosti da govore na tu temu, uključujući predstavnike firmi koje upravo na terenu uvode 5G tehnologiju i postavljaju bazne stanice.
Rade Vujović je istakao da trebamo mnogo brže da učimo i usvajamo nove tehnologije: “Spori smo! Ako ne budemo brzi, zaostatak neće biti puta dva, nego puta deset. U SAD su shvatili da je Kina mnogo ispred njih i da puno zaostaju. To što se bore ekonomskim sankcijama neće dugo trajati.”
Jelena Stojanović je naglasila da je 5G zaista revolucija koju ne treba posmatrati samo kao brži protok: “Ovo je disruptorska tehnologija koja menja pogled na kompletan IT. 5G je prilika da telekomunikacione kompanije, ali i čitava biznis scena prekine sa svim postojećim, zastarelim poslovnim modelima.”
Pjer Vučković iz Telenora je istakao da je razvoj 5G u Srbiji vezan za kolaboraciju i saradnju mobilnih operatora, a ne za konkurenciju. “Terminali dobijaju na svojoj masovnosti, različiti scenariji primene se razvijaju, fiksni i bežični pristup je prvi na toj listi, a druge primene će dolaziti na listu u zavisnosti od toga kako budemo animirali firme.”
Rade Vujović je dodatno naglasio da je krucijalno važno koliko shvatamo mogućnosti koje nam 5G pruža. Na pitanje šta bi država trebala da obezbedi operaterima da bi oni lakše implementirali 5G tehnologiju, Pjer Vučković je rekao: “Država treba da obezbedi spektar; krenuće se od 3,5 GHz, 700 MHz će omogućiti malo veći domet i pokrivenost.”
Đorđe Vuksanović iz kompanije Vip mobile je rekao da očekuju nove tendere; preduslovi su brzina i potreba za ubrzavanjem administracije.
“Investicije u mreže u Nemačkoj i Austriji su ogromne. Potrebno je razumevanje društva. To nije investicija samo telko operatora, već i države. Oni su kao društva shvatili koliko je to ozbiljna stvar i koliko dobro funkcioniše,” preneo je Rade Vujović iskustva iz inostranstva.
Zaključak u vezi sa famoznom “štetnošću” je bio da ne postoje podaci da je 5G tehnologija štetna, ali da je potrebno da se nastavi sa istraživanjem dugoročnih efekata 5G-a na zdravlje. Pjer Vučković je istakao da cela industrija nije spremna za toliko novih uređaja povezanih na mrežu, te da ima još puno da se radi u toj oblasti.
Učesnici panela su bili Rade Vujović, General Manager u Roaming Solutions Grupi; Jelena Stojanović, Komercijalni direktor, TERI Engineering; Pjer Vučković, Technology Strategy and Planning Director, Telenor; Đorđe Vuksanović, Direktor za razvoj proizvoda i upravljanje korisničkim iskustvom, VIP mobile, a moderator panela je bio Dejan Ristanović, glavni i odgovorni urednik PC Press-a.