Devet godina uspešnog rada Modula za zavarivanje
28.05.2019
Modul za zavarivanje i zavarene konstrukcije Mašinskog fakulteta u Beogradu svečano je obeležio devet godina uspešnog rada. Modul je osnovan u maju 2006. godine, na inicijativu profesora MF i uz veliku podršku nemačke kompanije Meser Tehnogas, a školovanje prvih inženjera u oblasti zavarivanja počelo je 2009. godine, kada su prvi studenti upisali ovaj smer.
Svečanost je otvorio dekan Mašinskog fakulteta, prof. dr Radivoje Mitrović koji je rekao da je Dan modula prilika da se istaknu postignuti rezultati, ali i da se razmotre planovi daljeg razvoja nastave u oblasti zavarivanja. Modul za zavarivanje i zavarene konstrukcije, osnovan je pre devet godina na inicijativu nemačke kompanije Meser Tehnogas, čiji su stručnjaci uočili realne potrebe srpske privrede. Vreme je potvrdilo tadašnja očekivanja da će kompanije koje posluju u Srbiji prepoznati inženjere zavarivanja kao stručnjake koji su im potrebni, istakao je prof Mitrović. On je izrazio uverenje da će učesnici skupa, kroz razmenu mišljenja i iskustava, doprineti daljem unapređenju kvaliteta nastave na Modulu za zavarivanje i Mašinskom fakultetu u celini.
Skup je pozdravio i gospodin Zoran Nikolić iz Meser Tehnogasa, koji se osvrnuo na aktivnosti te kompanije koja u velikoj meri doprinosi stvaranju obrazovne baze u oblasti reparature i zavarivanja u Srbiji. Pored finansijske podrške koju pružamo daljoj modernizaciji nastave u srednjim tehničkim školama i stipendiranja, do sada, ukupno 70 studenata MF, Meser Tehnogas i kroz stručne prezentacije o savremenim trendovima i novim tehnologijama zavarivanja, nastoji da u Srbiji stvori uslove za formiranje baze kvalitetnog inženjerskog znanja koje će odgovoriti potrebama privrede, naglasio je gospodin Nikolić.
Predstavljajući rezultate u prethodnih godinu dana, šef Modula za zavarivanje i zavarene konstrukcije, prof. dr Olivera Popović je istakla da intersovanje studenata za ovaj master studijski program iz godine u godinu raste. O aktraktivnosti i kvalitetu modula, najbolje govori činjenica da izborne predmete na ovom odseku slušaju i studenti drugih smerova na Mašinskom fakuletu. Većina studenata koji pohađaju ovaj master program, posle diplomiranja lako nađe zaposlenje. To govori da je znanje koje su stekli na Modulu ZZK prepoznato i da poslodavci to cene i žele da zadrže, naglasila je prof. Popović. Ona je izrazila posebnu zahvalnost kompaniji Meser Tehnogas koja, kako je navela, doniranjem opreme, organizovanjem prakse i stipendiranjem studenata, pruža veliku podršku daljem razvoju modula.
Važna aktivnost Modula ZZK je i održavanje Kursa za međunarodne inženjere i tehnologe zavarivanja. Centar za obuku osoblja u zavarivanju, ovlašćeno nacionalno telo za obuku osoblja u zavarivanju, osnovan je 2016. godine i međunarodno je akreditovan. Nosilac celog projekta je Modul ZZK, a u izvođenju nastave učestvuju profesori MF koji su, kako je istaknuto, u velikoj meri doprineli kvalitetu kursa. Veliku pomoć u relizaciji ovog projekta pružila je i kompanija Meser Tehnogas u kojoj se održavaju vežbe i praktični deo kursa. Ove godine obuku je uspešno završila treća generacija polaznika Kursa za međunarodne inženjere i tehnologe zavarivanja, a diplome im je svečano uručio dr Vencislav Grabulov, član UO Društva za unapređenje zavarivanja u Srbiji.
Tokom radnog dela svečanosti održana su interesantna predavanja na različite teme u oblasti zavarivanja i zavarenih konstrukcija. Predstavnica Meser Kastolin-a Edit Plesing govorila je na temu „Castolin 4”. Prof. dr Vukić Lakić, sa Fakulteta inženjerskih nauka u Kragujevcu održao je predavanje o problematici zavarivanja čelika povišene jačine. O zavarivanju kombinovanih materijala bakar-inoks, govorio je Marko Miljanović iz kompanije Rapid-inox doo iz Gornjeg Milanovca, a o praktičnoj primeni standarda EN 15085-2 u proizvodnji šinskih vozila, Jovan Radovanović iz preduzeća ALFA Technics d.o.o. iz Kragujevca. Veliku pažlju privukli su studentski radovi – Aktivnosti inženjera zavarivanja prilikom izrade metalnih konstrukcija, Nenada Hubera i Zavarivanje i virtuelna realnost, Miloša Dujovića.
Izvor: www.mas.bg.ac.rs