Proglašen pobednik takmičenja za najbolju tehnološku inovaciju u Srbiji
08.11.2016
Najbolja tehnološka inovacija u Srbiji za 2014. godinu po odluci stručnog žirija i recenzenata je projekat pod nazivom "Super vlakna".
Najbolja tehnološka inovacija u Srbiji za 2014. godinu po odluci stručnog žirija i recenzenata je projekat pod nazivom "Super vlakna".
Iza ovog istraživačkog projekta stoji tim pod nazivom BBH iz Beograda, čiji su članovi profesor Hemijskog fakulteta Zoran Vujčić, Biljana Dojnov, Aleksandra Margetić i Barbara Janović sa Instituta za hemiju i tehnologiju i Gorica Stevanović iz IRC Krušik u Valjevu.
“Super vlakno” koje su predstavili na ovogodišnjem takmičenju dobijeno je iz žiratice tiritkale i enzima mikrogljiva proizvedenih u laboratoriji Hemijskog fakulteta u Beogradu. Ova vlakna dobijena su jedinstvenom tehnologijom i mogu služiti kao dodatak ishrani, čime će omogućiti lakše oslobađanje masnoća, toksina i tečnosti iz organizma i povećati unos dijetetskih vlakana. Žitarica tritikale sve se više koristi u svetu. Reč je o hibridu pšenice i raži, a u centralnoj Srbiji pogodno je tle za njeno uzgajanje. Uspeva na zemljištu čak i lošijeg kvaliteta, a prinosi su dobri i u sušnim i u kišnim godinama. Istraživanje njenih karakteristika počelo je 2007. godine i to zbog proizvodnje bioetanola. Inače, prema statističkim podacima svaki stanovnik Srbije u proseku umesto potrebnih 30 grama dnevno, unese 11 grama vlakana, što potencijalno govori o mogućnosti upotrebe ovih vlakana u pekarskoj ili industriji konditorskih proizvoda.
Osim novčane nagrade u iznosu od 1.000.000 dinara, pobednik je osvojio i specijalnu nagradu Novosadskog sajma u vidu besplatnog izlaganja na narednom Poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu. Žirijem je predsedavao dr Srđan Verbić, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, a preostali članovi žirija su bili prof. dr Zorana Mihajlović, potpredsednik Vlade Srbije, prof. dr Jasmin Komić, ministar nauke i tehnologije Republike Srpske, prof. dr Miomir Korać, arheolog, Viminacijum, Miroslav Miletić, potpredsednik PKS i Radojka Nikolić, urednik časopisa "Biznis i Ekonometar". Drugo mesto u finalu osvojio je tim pod nazivom “Hotnetsi” iz Kruševca sa projektom “Pčelarska SMS vaga”, a treće mesto tim “Oblo”, sa istoimenim projektom vezanim za inovacije u informaciono-komunikacionim tehnologijama.
Ove godine na konkurs za jubilarno 10. takmičenje za najbolju tehnološku inovaciju u Srbiji prijavio se ukupno 141 tim, i to 127 iz Srbije i 14 iz Republike Srpske. Do sada je kroz takmičenje prošlo 1600 timova sa preko 6000 učesnika, a stvoreno je preko 70 novih preduzeća sa nekoliko stotina novih radnih mesta. Učešće na takmičenju, osim nagrada, svim takmičarima obezbeđuje: besplatnu stručnu pomoć, edukaciju kroz treninge i konsalting, besplatnu medijsku podršku i kontinuirano praćenje i pomoć u godini nakon završetka takmičenja. Takmičenje za najbolju tehnološku inovaciju u Srbiji organizuje Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije u saradnji sa Fakultetom tehničkih nauka iz Novog Sada, Privrednom komorom Srbije, Zavodom za zaštitu intelektualne svojine, Radio televizijom Srbije i Radio televizijom Vojvodine.