Izabrana najbolja tehnološka inovacija u 2014
08.11.2016
Inovacija „Super vlakna“ tima BBH najbolja je ove godine u Srbiji, odlučili su žiri i recenzenti u studiju RTS u Košutnjaku
Inovacija „Super vlakna“ tima BBH najbolja je ove godine u Srbiji, odlučili su žiri i recenzenti u studiju RTS u Košutnjaku
Finale jubilarnog, desetog Takmičenja za najbolju tehnološku inovaciju održano je u studiju Radio Televizije Srbije u Košutnjaku 26. decembra. Najboljom je proglašena inovacija „Super vlakna“ tima BBH iz Beograda, koji je osim novčane nagrade od 1.000.000 dinara, osvojio i specijalnu nagradu Novosadskog sajma u vidu štanda na narednom Poljoprivrednom sajmu. „Super vlakna“ su prirodna dijetetska vlakna žitarice tritikale, koja nastaje ukrštanjem pšenice i raži i još uvek je neopravdano nedovljno iskorišćena u ljudskoj ishrani, iako je visokog nutritivnog kvaliteta. Vlakna se dobijaju inovativnom tehnologijom, a primenjuju se u konditorskoj i pekarskoj industriji i u proizvodnji suplemenata ishrani.
Šest timova se u finalu predstavilo žiriju, kojim je predsedavao Srđan Verbić, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, a članovi su bili Zorana Mihajlović, potpredsednik Vlade Srbije, Jasmin Komić, ministar nauke i tehnologije Republike Srpske, Miomir Korać, direktor arheološkog parka Viminacijum, Miroslav Miletić, potpredsednik PKS i Radojka Nikolić, urednik časopisa Biznis i Ekonometar.
Članovi timova su žiriju predstavili svoje inovacije i odgovarali na pitanja u vezi sa karakteristikama i mogućnostima komercijalne primene. Najviše bodova, posle pobedničke inovacije BBH tima, osvojila je inovacija „Pčelarska SMS vaga“ tima Hotnesti iz Kruševca. Sledi inovacija „Oblo“ istoimenog tima iz Novog Sada iz oblasti informaciono-komunikacione tehnologije, dok je četvrto mesto zauzeo tim Ribari iz Zrenjanina sa inovacijom „Tehnologija zatvorenog kontejnerskog strogo kontrolisanog organskog uzgoja ribe“. Na petom mestu je inovacija iz oblasti elektronike i telekomunikacija „WeIO - Platforma za internet objekata/predmeta“ tima Reting iz Beograda, dok je šesti ovogodišnji finalista tim PirSteel iz Niša sa inovacijom Protect forte iz oblasti poljoprivrede.
Ove godine na konkurs za jubilarno 10. Takmičenje za najbolju tehnološku inovaciju u Srbiji prijavio se ukupno 141 tim, i to 127 iz Srbije i 14 iz Republike Srpske. Do sada je kroz takmičenje prošlo 1600 timova sa preko 6000 učesnika, a stvoreno je preko 70 novih preduzeća sa nekoliko stotina novih radnih mesta. Učešće na Takmičenju, osim nagrada, svim takmičarima obezbeđuje: besplatnu stručnu pomoć, edukaciju kroz treninge i konsalting, besplatnu medijsku podršku i kontinuirano praćenje i pomoć u godinama nakon učešća na Takmičenju.
„U tom delu Privredna komora Srbije uvek je veoma aktivna, polazeći od toga da su inovacije osnov konkurentnosti svake privrede“, rekla je Danica Mićanović, koordinator ovog takmičenja u PKS. Ona je podsetila da je Komora organizovala izložbu najuspešnijih tehnoloških inovacija tokom Samita na kome su gosti iz Kine i zemalja centralne i istočne Evrope imali prilike da se upoznaju sa dostignućima srpskih inovatora. „Zbog toga je važno da uključimo što širi krug ljudi u različite oblike podrške kreiranju inovativnog društva“, rekla je Mićanović.
Takmičenje za najbolju tehnološku inovaciju u Srbiji organizuje Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije u saradnji sa: Fakultetom tehničkih nauka iz Novog Sada, Privrednom komorom Srbije, Zavodom za zaštitu intelektualne svojine, Radio televizijom Srbije i Radio televizijom Vojvodine. Takmičenje se održava na teritoriji Republike Srbije i na teritoriji Republike Srpske, u saradnji sa Ministarstvom nauke i tehnologije Republike Srpske.