IRT 3000

Sadržaj

Srbija u regionu inovativnija jedino od BiH

08.11.2016

Srbija se našla na 54. mestu u pogledu inovacija od ukupno 142 zemlje na listi Svetske organizacije za intelektualno vlasništvo, što u odnosu na prošlu godinu predstavlja pad od osam mesta.

Srbija se našla na 54. mestu u pogledu inovacija od ukupno 142 zemlje na listi Svetske organizacije za intelektualno vlasništvo, što u odnosu na prošlu godinu predstavlja pad od osam mesta.

.13_07_08_SR_v2_300.thumb-300x177.pngInovativni potencijal procenjivan je na osnovu 84 indikatora u sedam grupa među kojima su i kvalitet univerziteta, mogućnost mikrofinansiranja, ulaganja kapitala, ali i mogućnosti lakog pokretanja biznisa, efektivnosti državnih institucija, političke stabilnosti, medijske slobode, korišćenja infrmacionih tehnologija.

Kada su u pitanju zemlje regiona najbolje se rangira Slovenija koja je zauzela 30. poziciju, najnovija članica Evropske unije, Hrvatska, našla se na 37. mestu. Bolje od Srbije rangirana je i Bugarska koja je na 41. mestu, Crna Gora na 44. mestu, kao i Makedonija koja se našla na 51. mestu. Iza Srbije našla se jedino Bosna i hercegovina koja je zauzela 65. mesto.

Švajcarska je i ove godine zadržala primat u pogledu inovacija, a za njom slede Švedska, Velika Britanija i Holandija.

Na petom mestu našle su se Sjedinjene Američke Države, a na šestom mestu se nalazi Finska ispred Hong Konga, Singapura, Danske i Irske.
Kada su u pitanju posebne stavke u istraživanju, Srbija je po poslovnom okruženju čak na 93. mestu, po političkom okruženju 71. mesto, po infrastrukturi na 50. mestu, dok smo na istom mestu kada je u pitanju i kreativnost na internetu.

Uprkos ekonomskoj krizi, inovativnost u svetu nije ugrožena, kaže istraživanje. Troškovi u pogledu razvoja prelaze nivo iz 2008. godine u gotovo svim zemljama, a sektor za nove tehnologije i inovacije razvija se na svim lokalnim nivoima.

Inovativne tehnologije razvijaju se u svetu usprkos krhkosti svetske ekonomije i to zahvaljujući njihovom razvoju na lokalnoj nivou koja je, međutim, u skladu sa globalnom vizijom tržišta i konkurentnosti.

Iako se na listi najinovativnijih nacija uglavnom nalaze zemlje sa visokim primanjima, sve više su zastupljene i zemlje sa niskim i srednjim dohotkom, kao što je Kina koja se našla na 35. mestu, zatim Kostarika, te Indija i Senagal koji dele 66. poziciju.

Link >>

ar©tur 2021