Četiri strane firme žele da kupe FAP
08.11.2016
Italijanska firma zainteresovana za privatizaciju Fabrike automobila Priboj, čije ime se drži u tajnosti, nije jedina koja bi da kupi nekadašnji ponos jugoslovenske auto-industrije. „Blic“ saznaje da država i menadžment FAP-a o partnerstvu paralelno pregovaraju sa još tri strane kompanije.
Italijanska firma zainteresovana za privatizaciju Fabrike automobila Priboj, čije ime se drži u tajnosti, nije jedina koja bi da kupi nekadašnji ponos jugoslovenske auto-industrije. „Blic“ saznaje da država i menadžment FAP-a o partnerstvu paralelno pregovaraju sa još tri strane kompanije.
Posle potpisivanja sporazuma sa Prištinom dobili smo ozbiljne ponude za ulaganje u FAP. U ovom slučaju su to Italijani, a ima zainteresovanih i iz drugih zemalja - izjavio je potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić.
Potvrda ovih reči stiže i iz Priboja. Lazar Rvović, predsednik opštine, otkriva da su pregovori sa Italijanima prilično odmakli, ali da su na stolu još tri ponude koje se ozbiljno razmatraju.
Država ne želi da obelodani ime italijanske kompanije, ali znam da su u pregovore uključeni i predsednik Nikolić, vicepremijer Vučić i ministar Dinkić. U isto vreme pregovara se sa MAZ-om iz Belorusije, koji ima dnevnu proizvodnju veću od naše godišnje, turskim „Albajarkom“ čiji gost je nedavno bila delegacija FAP-a, i ruskim LIAZ-om, poznatog po proizvodnju autobusa. Sve kompanije su veoma uspešne i nude različite vidove saradnje - kaže Rvović.
Ishod pregovora treba očekivati veoma brzo, samim tim i privatizaciju.
FAP odavno opstaje na subvencijama, Vlada Srbije do sada je od fabrike pravila socijalnu ustanovu, a ne privredni subjekat. Država 12 godina finansirajući FAP iscrpljuje samu sebe. Stvari se sada menjaju - ističe Rvović.
Kenan Hajdarević (LDP), narodni poslanik iz Priboja i član Odbora za privredu Skupštine Srbije, potvrđuje da nekoliko investitora ima želju da ulaže u FAP. Ipak, napominje on, od zainteresovanosti do realizacije velika je distanca.
Ključeve sudbine FAP-a drži Vlada. FAP ima dobru perspektivu jer je proizvodnju razvio po licenci „Mercedesa“, ali niko neće uložiti novac ako Srbija odlučno ne nastavi prema Evropi. Takođe, država mora da stvori uslove da bi privukla investitore. Da poboljša putnu infrastrukturu i da uloži energiju i finansije kao što je to učinila sa „Fijatom“ u Kragujevcu. Vreme izmiče jer je FAP korporacija u restrukturiranju, a po zakonu o privatizaciji sa tim statusom može opstati najduže do juna 2014. godine - ukazuje Hajdarević.
Izjalovljene dve prilike
Dva puta je FAP bio blizu privatizacije, ali su se nade izjalovile. Prošle godine u igri je bio konzorcijum „Tim konstrakšn investment“ iz Londona i „Finkom kapital“ iz Kijeva sve dok nije otvorena ponuda, ispostavilo se, neozbiljna. Početkom 2011. kineski „Don Feng“ je bio viđen kao gazda, ali do saradnje nije došlo jer su Kinezi zahtevali da svi poslovni minusi idu na teret FAP-a.
Link >>