Počinje izdavanje "energetskih pasoša"
08.11.2016
Ministar građevine Velimir Ilić uručio je danas dozvole 31 organizaciji za izdavanje prvih "energetskih pasoša" za objekte u Srbiji, najavljujući da će u narednih 10 godina na poslovima podizanja energetske efikasnosti biti uposleno oko 100.000 ljudi.
Ministar građevine Velimir Ilić uručio je danas dozvole 31 organizaciji za izdavanje prvih "energetskih pasoša" za objekte u Srbiji, najavljujući da će u narednih 10 godina na poslovima podizanja energetske efikasnosti biti uposleno oko 100.000 ljudi.
Ministar je istakao da nijedna nova zgrada više ne može da dobije upotrebnu dozvolu bez "energetskog pasoša".
Ilić je pozvao Ministarstvo finansija da obezbedi kredite za podizanje energetske efikasnosti starih objekta, kako bi mogli da dobiju "energetske pasoše" koji će kasnije biti obavezni ako se objekti prodaju, izdaju ili rekonstruišu.
On je naglasio da bi ti krediti trebalo da budu kao u evropskim zemljama - beskamatni ili sa malom kamatom, i da bi zahvaljujući tim poslovima mogla da se pokrene cela građevinska industrija Srbije.
Građani bi, kako je rekao, vraćali kredit ostvarenim uštedama u potrošnji električne energije, koje idu do 50 odsto.
Ilić je naglasio da je Srbija u toj oblasti najveći rasipnik energije u Evropi i da bi uštedama u trošenju struje u zgradarstvu mogli da "uštedimo jedan Đerdap".
Srbija, prema njegovim rečima, ima veliki potencijal da izvozi energiju, ali mora prvo da je štedi kako ne bi "džabe gradili energetske objekte".
Ilić je naveo da u Srbiji više od 20 odsto kuća nije spolja omalterisano, zbog čega takvi objekti troše mnogo više energije.
"Energetske pasoše" od danas mogu da izadaju: Mašinoprojekt, Sigma-inženjering, Energoprojekt visokogradnja, Energoprojekt urbanizam i arhitektura, JP Gradsko stambeno iz Beograda, Građevinska direkcija Srbije, Filter-frigo, Instalacija-inženjering, Institut za bezbednost i sigurnost na radu, AMK-Orbis, Arhitektonski fakultet u Beogradu, Studio zum, Građevinski fakultet u Beogradu, Saobraćajni institut CIP, Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu...
Organizacije su morale da ispune uslove iz Zakona o planiranju i izgradnji i Pravilnika o uslovima, sadržini i načinu izdavanja sertifikata o energetskim svojstvima zgrada.
Za dobijanje dozvole za izdavanje "energetskih pasoša" potrebno je da preduzeće ima najmanje dva inženjera sa licencom za te poslove.
Planirano je da "energetski pasoši" u prvoj fazi primene prate samo potrošnju energije za grejanje objekta, a predviđeno je osam razreda od A plus do G, s tim što je je A plus najveća energetska efikasnost, odnosno najmanja potrošnja energije po kvadratnom metru (m2).
U EU je prosečna potrošnja energije između 50 i 60 kilovat časova (kWh) po m2 godišnje, a u Srbiji u proseku od 150 do 200 kWh.
Predviđeno je da za nove zgrade najniža kategorija može da bude C, odnosno 65 kWh po m2 godišnje, dok će postojeće zgrade moći da troše 75 kWh po m2 godišnje.
Za stare objekte je planirano da budu unapređeni najmanje za jednu kategoriju i to uvođenjem dodatne izolacije fasade, zamenom prozora i stolarije.
Energetski pasoši neće biti potrebni za zgrade manje od 50 m2, pomoćne zgrade, vikendice i proizvodne pogone u kojima je temperatura grejanja ispod 12 stepeni Celzijusovih.
Energetska dokumentacija objakata će, pored podataka o zgradi, sadržati i preporuke za poboljšanje energetskih karakteristika zgrade.
Link >>