IRT 3000

Sadržaj

Digitalna tranzicija prilika je za građevinski sektor

28.05.2025

Digitalni alati mogu značajno unaprijediti procese izvođenja radova, smanjiti troškove, povećati učinkovitost i sigurnost na gradilištu. Glavna je to poruka sa stručnog skupa Digitalne tehnologije u izvođenju - Inovacije, izazovi i budućnost održanog nedavno u HGK, u suradnji s Centrom za digitalnu izgradnju Hrvatska, objavilo je Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine (MPUGDI) na svojoj mrežnoj stranici.

Građevinski sektor, foto ilustracija Freepik
Foto: Ilustracija Freepik

Mirjana Čagalj, potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet, istaknula je da digitalna tranzicija predstavlja veliku priliku za građevinski sektor te da Hrvatska ima dobar temelj kroz digitalizaciju javne uprave, ali zaostaje u širem prihvaćanju ovakvih alata, razini digitalnih kompetencija i ulaganju u ljudske resurse. Poseban izazov, naglasila je Čagalj, predstavljaju mala poduzeća. Najavila je i da će zaključci današnjeg skupa biti temelj za izradu smjernica za digitalnu primjenu na gradilištu.

EU strateški dokumenti sve više ističu digitalizaciju kao ključ konkurentnosti. Prema Direktivi o javnoj nabavi, ističe se na mrežnoj stranici MPUGDI-a, naručitelji mogu zahtijevati primjenu digitalnih alata. Hrvatska već ima određene iskorake, poput Informacijskog sustava prostornog uređenja (ISPU) koji već sada omogućuje digitalno vođenje prostornih planova, dozvola i upravnih postupaka. Očekuju se i izmjene Zakona o gradnji krajem ove godine, kojima će se uvesti obveza korištenja tehnologije BIM za digitalni model zgrade od 2030. godine.

Alen Grabar, načelnik Sektora za razvoj informacijskog sustava prostornog uređenja i državne imovine u MPUGDI-u, predstavio je funkcionalnosti Informacijskog sustava prostornog uređenja ISPU te pojasnio kako je ISPU sustav koji građanima omogućava na jednostavan način pristup informacijama o korištenju prostora. Cilj je da sustav prostornog uređenja bude transparentan te da relevantni podaci, uz jednostavan uvid u sve procese koji se događaju u prostoru, budu dostupni svima. Istaknuo je kako su kroz ISPU-o centralizirali pristup računalnim rješenjima, kao što su eDozvola, eGrađevinski dnevnik, eKatalog, eNekretnine i dr. O važnosti i korisnosti ovog sustava govori i činjenica o više od 110 milijuna mjesečnih pregleda Geo portala ISPU.

Na skupu su i tvrtke predstavile svoja iskustva u korištenju digitalnih tehnologija na terenu. Sanjin Purić, predsjednik uprave GP Krk i predsjednik Udruženja graditeljstva HGK, smatra da digitalizacija omogućuje podizanje atraktivnosti zanimanja i napredak sektora. Rekao je kako koriste niz naprednih tehnoloških mogućnosti u upravljanju i povećanju iskoristivosti opreme i uređaja te u dijelu aplikativnih rješenja kojima umrežuju procese između sudionika, smanjuju mogućnost za pogreškama te prate realizaciju u realnom vremenu. U Kamgradu već koriste BIM i digitalni nadzor, a planiraju primjenu IoT-a i AI alata jer su svjesni, kako je istaknuo član uprave Hrvoje Patekar, da prihvaćanjem digitalizacije ostaju lideri i zadržavaju konkurentsku prednost.

Na skupu je bilo riječi i o edukaciji zaposlenika, posebno u kontekstu izazova kod sve većeg broja stranih radnika, zatim o razvoju digitalnih vještina te o usklađivanju obrazovnog sustava s potrebama tržišta rada, objavio je MPUGDI


Izvor: MPUGDI

ar©tur 2021