Data centri i energetski izazovi prilika su za inovacije
31.10.2024
Data centri sve se češće nalaze na udaru kritika zbog visoke potrošnje energije. No, je li to cijela priča, ili postoje inovativna rješenja i suradnje koje mogu ublažiti ovaj problem? Odgovore i pojašnjenja na ova pitanja potražili smo u kompaniji Schneider Electric, gdje smo razgovarali sa Jelenom Pejković
Potražnja za podatkovnim centrima značajno raste i nastavit će se povećavati. Neke analize pokazuju da će globalno tržište podatkovnih centara do 2030. godine dosegnuti vrijednost od 418 milijardi dolara, uz prosječnu godišnju stopu rasta od 9,8%. Umjetna inteligencija (AI), Internet stvari (IoT), računalstvo u oblaku (cloud computing) i rubno računalstvo (edge computing) ključni su pokretači ovog rasta.
„Umjetna inteligencija posebno pridonosi povećanju energetske potrošnje. Očekuje se da će globalna potrošnja energije za AI narasti s 4,5 GW u 2023. godini na između 14 i 18,7 GW do 2028. godine," ističe Pejković. Iako ovaj rast donosi velike energetske zahtjeve, industrija ne pokazuje znakove usporavanja u planovima za izgradnju novih kapaciteta.
Međutim, pojedini dijelovi svijeta suočavaju se s energetskim ograničenjima. "U Europi, primjerice, Dublin i Amsterdam već su uveli ograničenja na izgradnju novih podatkovnih centara zbog nedostatka energije," napominje Pejković. "No to ne znači da će razvoj industrije stati." Ističe kako se razvijaju različite strategije za smanjenje ovisnosti o konvencionalnim izvorima energije.
Jedno od ključnih rješenja su održive operacije. "Vlasnici i operateri podatkovnih centara širom svijeta sve više primjenjuju energetski učinkovite tehnologije, smanjuju potrošnju vode i koriste obnovljive izvore energije," pojašnjava Pejković. "Osim toga, nove generacije procesora omogućuju znatno veću učinkovitost uz manju potrošnju energije, čak i uz sve veće opterećenje koje dolazi s AI radnim opterećenjima."
Ona ističe i inovativne načine iskorištavanja viška topline koja nastaje u procesu hlađenja podatkovnih centara. "Jedan zanimljiv primjer je pilot-projekt u Devonu, gdje se toplina iz podatkovnog centra koristi za grijanje bazena."
U Schneider Electricu predviđaju da će 2024. godina donijeti veću suradnju između operatera podatkovnih centara i lokalnih energetskih poduzeća. Mnogi podatkovni centri imaju višestruke priključke na elektroenergetsku mrežu te kapacitet za dugotrajnu rezervnu energiju. Kroz suradnju s elektroprivrednim tvrtkama, operateri mogu smanjiti potrošnju tijekom razdoblja vršnih opterećenja, kad je potražnja za električnom energijom najviša.
Osim toga, predviđa se veće uključivanje distribuiranih obnovljivih izvora energije u elektroenergetske mreže. "Jedan od glavnih izazova je spor proces priključivanja obnovljivih izvora energije na mrežu. Međutim, očekujem da će vlade diljem svijeta ubrzati ove procese," napominje Pejković.
Unatoč izazovima vezanim uz energetsku opskrbu, Pejković smatra da panika zbog mogućeg "nedostatka energije" u iduće dvije godine nije korisna te da se je uz pažljivo planiranje, tehničku podršku i suradnju s nadležnim institucijama, moguće uskladiti rastuću energetsku potražnju s ciljevima dekarbonizacije.
„Efikasni sustavi upravljanja energijom, dobra regulatorna politika te tehnička podrška temelj su održivog rasta industrije“, zaključuje Pejković. Dok elektroenergetske kompanije rade na izgradnji novih kapaciteta, industrija podatkovnih centara morat će poduzeti dodatne korake kako bi osigurala održivo poslovanje, a time omogućila daljnji rast uz poštivanje energetskih i ekoloških ciljeva.