Industrijska proizvodnja u Hrvatskoj u lipnju pala već sedmi mjesec zaredom
12.08.2024
Aktivnosti u industriji su prigušene, izgledi za oporavak do kraja godine su slabi, a za sve je kriva slaba inozemna potražnja sa zapada Europe - njemački BDP u drugom kvartalu ove godine je pao dok eurozona od 2022. pleše na rubu stagnacije, prenosi Tportal.hr.
Foto: Pixabay
Sedmi je to zaredom pad na godišnjoj razini i najveći od svibnja 2020. U odnosu na svibanj, prema sezonski i kalendarski prilagođenim indeksima, obujam industrijske proizvodnje zabilježio je pad za 3,7 posto, a u odnosu na lanjski lipanj industrijska proizvodnja je bila manja za čak 8,3 posto. Najsnažnija je to negativna mjesečna promjena od kraja 2023., čime je poništen solidan svibanjski rast od 2,5 posto. Podacima za lipanj zaokružena je statistika za prvu polovinu 2024., prenosi Tportal.hr. U razdoblju od siječnja do lipnja u odnosu na isto razdoblje 2023. obujam industrijske proizvodnje niži je u prosjeku za 4,2 posto (kalendarski prilagođeni indeksi).
U Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP) komentirali su podatke te istaknuli pritom da najnoviji podatak o potrošnji u maloprodaji, kao i podatak o novom velikom padu industrijske proizvodnje, upućuju na usporavanje rasta hrvatskog gospodarstva. Komentirajući podatke o padu industrijske proizvodnje, u HUP-u su istaknuli da tako intenzivan pad proizvodnje, a riječ je o padu za osam posto na godišnjoj razini, nismo vidjeli od 'lockdown perioda'. HUP je naglasio da energetska politika, porezno rasterećenje rada, naročito srednjih i visokih plaća te daljnja deregulacija poslovanja moraju biti prioritet u odnosu na politike jačanja osobne potrošnje.
Pad je zabilježen u svim kategorijama, izuzev kategorije netrajnih proizvoda za široku potrošnju, u kojoj je godišnja stopa rasta u promatranom razdoblju iznosila skromnih jedan posto. U kategoriji trajnih dobara za osobnu potrošnju pad je iznosio 12,3 posto, a uz kolebljivu kategoriju energije (-15,1 posto) kod kapitalnih proizvoda zabilježen je pad za 6,9 posto. Promatrano prema NKD-u, u prerađivačkoj industriji godišnji pad u razdoblju siječanj-lipanj iznosio je 2,1 posto.
U istom razdoblju na godišnjoj razini rudarstvo i vađenje bilježe pad za četiri posto, a opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija za visokih 16,8 posto, piše Tportal.hr.
Izvor: Tportal.hr