Samo kvalitetna radna snaga može ubrzati razvoj domaćeg IT sektora
19.04.2023
Tehnološki napredak donosi brojne prednosti ali i izazove. Jedan od njih s kojim se Hrvatska trenutno suočava je nedostatak radne snage, odnosno IT stručnjaka. Kako uskladiti potrebe tržišta rada s obrazovnim sustavom, bila je tema panel rasprave u kojoj su sudjelovali dekani četiri tehnička fakulteta iz Zagreba, Osijeka i Splita, prenosi Poslovni.hr.
Foto: Pixabay
Panel je organiziran u sklopu predstavljanja programa Hrvatskog Telekoma za pripravnike Magenta LogIn, koji pruža karijernu priliku svim studentima iz ICT područja koji su diplomirali unatrag 18 mjeseci.
„Studenti elektrotehnike i računarstva toliko su traženi da ih kompanije zapošljavaju još dok studiraju. Mnogi stoga ne završavaju studij“, rekao je Branimir Lela, v.d. dekan Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Split. A ono što poslodavci od budućih studenata traže, nastavio je, rijetko su znanja posebnih tehnologija.
Vedran Bilas, dekan zagrebačkog Fakulteta elektrotehnike i računarstva, rekao je da Hrvatska tehnološka destinacija i to ponajviše zahvaljujući izvrsnim studentima. Naglasio je da rezultati naših IT kompanija to potvrđuju. „Tehnološka znanja su bitna, ali jednako su važna ona poslovna i upravljačka“, istaknuo je Bilas. Svi dekani složili se da jedino kvalitetna radna snaga, koja će ovisiti o obrazovnom sustavu, može ubrzati razvoj domaćeg IT sektora, piše Poslovni.hr.
U prilagodbi obrazovnog sustava važnu ulogu ima suradnja fakulteta s gospodarstvom. Nje, uvjeravaju dekani, u ovom sektoru ne manjka. Tomislav Matić, dekan osječkog Fakulteta elektrotehnike, računalstva i informacijskih tehnologija, istaknuo je da su prije osam godina uveli kolegij stručne prakse, a u suradnji s realnim sektorom proveli su i istraživanje tržišta rada za sljedećih pet godina. Zahvaljujući dobroj suradnji s gospodarstvom pokrenuli su novi studij – automobilskog računalstva i komunikacije. Bartulović kao rješenje neravnoteže tržišta i obrazovnog sustava vidi u podizanju upisnih kvota na fakultetima te pokretanje obrazovnih programa za stjecanje novih vještina.
Jana Žiljak Gršić, dekanica Tehničkog veleučilišta Zagreb, naglasila je važnost inovativnosti te mladima i budućim zaposlenicima poručila da na svaki zadatak gledaju s kritikom i željom da ga unaprijede, prenosi Poslovni.hr.
Izvor: Poslovni.hr