IRT 3000

Sadržaj

Organiziran posjet obnovljenoj Osnovnoj školi Jelenje-Dražice: Srce sustava opskrbe toplinom danas čini kotao na biomasu

20.03.2023

Energetski institut Hrvoje Požar organizirao je regionalni izlet Osnovnoj školi Jelenje-Dražice, koji se održao 14. ožujka, tijekom kojeg su sudionici izleta, njih 21, imali prilike vidjeti odličan primjer kotla na biomasu. Naime, pri rekonstrukciji zgrade Osnovne škole Jelenje-Dražice u Dražicama pokraj Rijeke kao energent za kotlovnicu odabrana je biomasa, tj. drvni peleti. Kotao toplinskog učina 250 kW pri tome potpuno zadovoljava potrebe za grijanjem i potrošnom toplom vodom, piše portal Energetika-net.

1. Kotao na biomasu, foto EIHPKotao na biomasu, foto EIHP

Regionalni izlet organiziran je u sklopu REPLACE projekta, financiranog kroz program Europske unije Obzor 2020, kojemu je cilj pružiti aktivnu potporu pri provođenju europskih energetskih, klimatskih, okolišnih, gospodarskih i socijalnih ciljeva do 2030. i 2050. godine u Primorsko-goranskoj županiji. Projektom se potiče postupna zamjena neučinkovitih i zastarjelih sustava grijanja i hlađenja novim, energetski učinkovitim sustavima koji se temelje na obnovljivim izvorima energije.

Izlet je bio namijenjen svim zainteresiranim dionicima, krajnjim korisnicima, članovima lokalne radne grupe i instalaterima radi upoznavanja s inovativnim i učinkovitim rješenjima u sustavima grijanja i hlađenja te mogućnostima njihove implementacije. Posjeta je organizirana školi koja je rekonstruirana 2021. godine, uz ulaganja od 5,4 milijuna eura. Srce sustava opskrbe škole toplinom danas čini kotlovnica čiji je ključni dio kotao na pelete Fröling T4e. Riječ je o posve automatiziranom kotlu koji kao gorivo može koristiti drvne pelete ili sječku. Kotao je opremljen komorom izgaranja od silicijevog karbida i omogućava stupnjeve djelovanja do 94 posto uz iznimno male emisije, dok količina pepela iznosi tek 0,3 posto ukupne mase goriva. Topla voda iz kotla, piše Energetika-net, najprije odlazi u dva međuspremnika Fröling Ökocell pojedinačnih volumena 2160 l. Spremnici su izvedeni kao slojeviti i rade s temperaturama 70/50°C, a u njima se može pohraniti 51 kWh topline. Ogrjevni medij (topla voda) iz spremnika potom odlazi do razdjelnika i odatle u krug podnog grijanja i krug pripreme potrošne tople vode. Sustav za pripremu PTV-a čini spremnik tople vode Viessmann Vitocell volumena 390 l s toplinskim učinom 45 kW i izlaznom temperaturom vode na razini 55 °C. Temperatura povratnog voda iz kruga podnog grijanja iznosi 35 °C pa se medij iz povratnog voda prije ulaska u kotao miješa s dijelom medija iz polaznog voda. Peleti se do ložišta kotla dovode posve automatiziranim prijenosnikom, a pohranjuju se u posebno izvedenom spremniku u prostoriji koja je susjedna kotlovnici. Dobavljaju od lokalnog proizvođača, a u spremnik se dostavljaju posebnom cisternom. Punjenje spremnika u prosjeku je potrebno dvaput godišnje. Novim rješenjem kotlovnice značajno su smanjene štetne emisije jer je loživo ulje zamijenjeno šumskom biomasom, a peleti u cijelosti potječu iz lokalnih izvora pa cijeli koncept dobiva i težinu na održivosti.

Energetika-net

ar©tur 2021