IRT 3000

Sadržaj

Tehnološka tvrtka KOER razvila vlastitu platformu i pokrenula prvu hrvatsku virtualnu elektranu

14.02.2022

Tehnološka tvrtka KOER potpisala je s Hrvatskim operatorom prijenosnog sustava (HOPS) ugovor i aktivirala prvu hrvatsku virtualnu elektranu, piše Jutarnji list.

1. Marko-Lasic-direktor-KOER, foto OIEHMarko-Lasic-direktor-KOER, foto OIEH

Kako su izvijestili iz tvrtke, promišljajući o potrebama modernog hrvatskog elektroenergetskog sustava i mogućnostima razvoja elektroenergetskog tržišta u Hrvatskoj, inovativni tim KOER-a sam je razvio potrebnu hardversku i softversku infrastrukturu. Tako je pokretanjem prve hrvatske virtualne elektrane KOER ujedno postao novi sudionik elektroenergetskog tržišta, prvi hrvatski agregator koji predstavlja sponu između tržišta električne energije i krajnjih korisnika koji čine virtualnu elektranu.

U KOER-u pojašnjavaju kako za razliku od klasične elektrane koja se nalazi na jednom mjestu unutar elektroenergetskog sustava na koji je priključena, virtualna elektrana kroz svoju tehnološku platformu objedinjuje proizvođače, potrošače i spremnike električne energije koji se mogu nalaziti bilo gdje unutar hrvatskog elektroenergetskog sustava. Svima uključenima, naglašavaju, virtualna elektrana daje mogućnost ostvarivanja višestruke dobrobiti. Krajnjim korisnicima, koji stavljaju na raspolaganje dio svog kapaciteta proizvodnje ili potrošnje električne energije, omogućuje da postanu aktivni sudionici tržišta električne energije te kroz to ostvaruju dodatne prihode. U isto vrijeme, HOPS-u pruža pomoćne usluge s ciljem optimalnog upravljanja i uravnoteženja proizvodnje i potrošnje energije u elektroenergetskom sustavu. Kako navode, virtualna elektrana je iznimno važan dio hrvatskog elektroenergetskog sustava koji se ubrzano decentralizira. Nužna je za priključivanje novih kapaciteta obnovljivih izvora energije u elektroenergetski sustav, elektrifikaciju prometa te tranziciju društva na održive načine potrošnje i proizvodnje električne energije. „Cilj nam je ubrzati energetsku tranziciju i pametnije upravljati energijom. Vjerujem da će KOER virtualna elektrana postati važan faktor stabilnosti suvremenog energetskog sustava te platforma za poslovne modele koji će pospješiti ekonomsku održivost obnovljivih izvora energije i ubrzati izgradnju nove energetske infrastrukture“, poručio je direktor Marko Lasić.

Vrijeme povrata investicije, ovisi o preradama potrebnim za upravljanje sustavom. Prema dosadašnjem iskustvu, tvrtke koje mogu samostalno smanjiti potrošnju imaju vrijeme povrata investicije manje od pola godine, dok značajnije prerade sustava mogu podići vrijeme povrata na 1-3 godine.

Jutarnji list

ar©tur 2021