IRT 3000

Sadržaj

U pogon puštena najveća fotonaponska elektrana za vlastite potrebe u Hrvatskoj

18.09.2019

Hrvatski Telekom (HT) sa svojim partnerom za obnovljive izvore energije tvrtkom Enerco Solar implementirao je cjelokupnu fotonaponsku elektranu tvrtke Genera u Svetoj Nedjelji, prenosi Tportal.hr. Na približno 9.000 četvornih metara krovnih površina zgrada u vlasništvu tvrtke Genera izgrađeno je fotonaponsko postrojenje vrijedno gotovo 15 milijuna kuna.

190918-S1Instalirani fotonaponski sustav snage je 1,5 MW, a godišnje će proizvoditi 1.535.585 kWh električne energije dok će emisije CO2 na godišnjoj će se razini smanjiti za 360 tona.

 Ova elektrana predstavlja jedan od najkompleksnijih i najnaprednijih sustava takvog tipa, a uključuje fotonaponski sustav, ICT sustav i aplikaciju za nadzor i upravljanje radom elektrane, point-to-point bežičnu komunikaciju distribuiranih dijelova sustava, komunikaciju s internetom, Cloud rješenje za pohranu podataka o radu elektrane, te punionice za električna vozila, istaknuli su iz Hrvatskog Telekoma.

'Iznimno mi je drago što je HT sudjelovao u realizaciji ovog projekta. Kao tehnološki lider i vodeći pružatelj telekomunikacijskih usluga u Hrvatskoj, HT ima odgovornost poticati digitalizaciju hrvatskog društva i svima u Hrvatskoj omogućiti da iskoriste tehnologiju za bolji život i uspješnije poslovanje. U fokusu našeg poslovanja je korisnik, a kada govorimo o ključnim poslovnim korisnicima, cilj nam je pomoći im u razvoju vlastitog poslovanja te stvoriti dugoročni partnerski odnos. Jedna od strateških odrednica naše kompanije je i digitalizacija tvrtki svih veličina, bilo da je riječ o digitalizaciji procesa, dokumentacije ili poslovanja. Ciljevi su poboljšati efikasnost, produktivnost, i konkurentnost poslovanja tvrtki', rekao je član Uprave Hrvatskog Telekoma Saša Kramar.

Mate Omazić, direktor projekta obnovljivih izvora energije u HT-u i voditelj realizacije projekta SE Genera, izjavio je da realizacijom ovog projekta tvrtka Genera će postići više pozitivnih efekata od kojih valja izdvojiti smanjenje operativnih troškova, povećanje konkurentnosti, povećanje energetske neovisnosti, detaljno praćenje energetske slike poduzeća i smanjenje emisije CO2.

'Također, ovim projektom ostvaren je visoki stupanj konvergencije ICT tehnologija i energetike što predstavlja veliki korak prema industriji 4.0. U skladu sa strateškim smjerom društva, temelj ovog projekta su nove digitalne tehnologije, obnovljivi izvori energije, održivi razvoj i inovacije te mi je drago što Hrvatski Telekom svojim znanjem i resursima ima priliku pomoći svojim poslovnim korisnicima da budu još konkurentniji na domaćem i svjetskom tržištu. Ova elektrana trenutno je najveća integrirana fotonaponska elektrana za vlastite potrebe u RH i posebno vrijedi istaknuti da je uz korišteno znanje i većina ugrađenih komponenti i opreme hrvatske proizvodnje. Iznimno smo ponosni na ovaj projekt te bih se posebno zahvalio članovima projektnog tima te svima koji su sudjelovali u realizaciji ovog sustava', istaknuo je Omazić.

ar©tur 2021