IRT 3000

Sadržaj

Jednostavno skeniranje reflektirajućih površina s pomoću Zeiss laserskih 3D skenera

09.10.2017

Kako se svako načelo 3D skeniranja temelji na snimanju refleksiji neke vrste svjetlosti, refleksivnost površina je uvijek izazov. U članku su opisani laserski 3D skeneri Zeiss, koji osjetljivost na refleksivnost površine smanjuju na minimum.

3D laserski skeneri Zeiss su na raspolaganju u izvedbama T-Scan CS+ i T-Scan LV. Skener, kojeg operater drži u rukama, uvijek je jednak, a razlikuju se trackeri, radi kojih je kod modela CS+ mjerno područje veliko dobrih 2 metra, a pri modeli LV je mjerno područje dugo 6 metara te na najširem dijelu široko 3,7 metara.

DSC_6721_sw

Prednost ručnog Zeiss skenera je široka laserska crta te sposobnost brzog snimanja podataka, stoga se posao može obaviti vrlo brzo. Tijek skeniranja operater prati na računalnom ekranu, što mu olakšava pregled nad već obavljenim poslom i nad još nedostajućim površinama, koje je još potrebno skenirati. Udaljenost između skenera i mjernog objekta se može mijenjati u velikom rasponu od 100 do 200 milimetara, tako da vođenje skenera po mjernom objektu nije previše zahtjevan posao, a operateru je kao pomoć na raspolaganju i zelena oznaka, projicirana na mjerni objekt, koja mu označava idealnu srednju udaljenost od 150 milimetara.

Ukoliko tijekom skeniranja postoji opasnost da se međusobni položaj mjernog objekta i trackera promijeni, npr. radi vibracija, na mjerni objekt ili njegov prihvat se postavi 5 do 7 diodnih oznaka, s pomoću kojih tracker kontrolira međusobni položaj i odgovarajuće korigira rezultate mjerenja. Istodobno te oznake mogu primijeniti za pomicanje trackera obzirom na mjerni objekt sa ciljem povećavanja mjernog područja, tako da korisnik nije strogo ograničen na gore navedene opsege mjernih područja.

Pored skeniranja proizvoda od lima, često je svrha primjene skeniranje većih plastičnih dijelova, npr. dijelova armaturnih ploča, obloga vrata, zidnih, podnih i stropnih obloga te sjedala automobila, gdje doduše nema toliko poteškoća s reflesivnošću materijala, no do izražaja dolaze brzine i jednostavnost skeniranja. Slično vrijedi za primjenu u ljevarstvu, gdje laserski skeneri T-Scan predstavljaju optimalno rješenje za veće proizvode, koje uobičajeni optički 3D skeneri ne mogu snimiti u svom mjernom području.

U kompletu je pored ručnog skenera i ručno ticalo T-Point, s kojim je moguće mjeriti položaje pojedinih točaka na mjernom objektu, pa i npr. provrta i otvora različitih oblika, koje je ponekad teško zahvatiti skenerom. A moguća je i nabava samo ticala T-Point i trackera, bez skenera, što je cjenovno povoljno rješenje za kontrolu dimenzija npr. zavarenih konstrukcija.

Kako su skener i tracker, odnosno kontrolna jedinica, povezani samo s pomoću kabela, T-Scan CS+ je jednostavno i automatizirati i to tako, da se ručni skener pomiče s pomoću robota. Kako priprema površine radi refleksivnosti nije potrebna, moguće je i manipulaciju s mjernim objektima automatizirati i tako sustav postaviti izravno u, odnosno uz proizvodnu liniju.

 

Za dodatne informacije obratite se u Carl Zeiss d.o.o., info@zeiss.si ili telefon +386 (0)1 513 82 51.

Boštjan Vrečko, univ. dipl. ing. str.

ar©tur 2021