IRT 3000

Sadržaj

Objavljen europski Big Data softver na kojem su radili Poslovna inteligencija i HT

07.11.2016

Prvi open source softver dizajniran za analizu velikih podatkovnih tokova u realnom vremenu u distribuiranim sustavima, s ciljem zatvaranja ovoga jaza, objavljen je u sklopu EU projekta Flexible Event Processing for Big Data Architectures (FERARI).

Prvi open source softver dizajniran za analizu velikih podatkovnih tokova u realnom vremenu u distribuiranim sustavima, s ciljem zatvaranja ovoga jaza, objavljen je u sklopu EU projekta Flexible Event Processing for Big Data Architectures (FERARI).

.resize.aspx.thumb-300x167.jpg

Projektni tim sastavljen je od stručnjaka iz njemačkog instituta Fraunhofer - Institut für Intelligente Analyse und Informationssysteme (IAIS) i pet drugih partnera, uključujući i Poslovnu inteligenciju, objavili su iz domaće kompanije. U današnje doba Industrije 4.0 i interneta stvari ( IoT – Internet of Things) izravna komunikacija stroja sa strojem preuzima sve važniju ulogu. Tokovi podataka rastu alarmantnim stopama i utoliko predstavljaju sve veći izazov u obradi podataka. "Izuzetno nam je zadovoljstvo što smo dio ovog inovativnog projekta zajedno s našim partnerima. Ocjene koje smo dobili za prvu godinu projekta i ova objava softvera potvrđuju da smo na dobrom putu. Kao dio projekta, Poslovna inteligencija radi na algoritmina za anonimizaciju podataka, koje planiramo prezentirati široj stručnoj javnosti u sljedećem periodu“, izjavio je Dražen Oreščanin, predsjednik Uprave Poslovne inteligencije. Dr. Michael Mock, voditelj projekta na Fraunhofer IAIS-u pojasnio je kako je namjera FERARI projekta olakšavanje obrade velikih količina podataka. Pojedinačni senzori uključenih strojeva odlučuju žele li komunicirati informacije koje prikupe i koje druge komponente u sustavu smatraju relevantnima. To znači da se tok podataka reducira na minimum. U kombinaciji s metodom obradom složenih međuovisnih događaja (CEP - Complex Event Processing), omogućeno je da se važne korelacije sada mogu pronaći u višestruko povezanim tokovima podataka u stvarnom vremenu. Ideja iza ovog jednostavnog pristupa je unaprijediti distribuciju modernih Big Data aplikacija za znanost i gospodarstvo u najvećoj mogućoj mjeri. Tehnološku osnovu za projekt dao je partner IBM Haifa i njihov alat “IBM Proactive Technology Online (Proton)” koji je posebno dizajniran za obradu složenih događaja.Osim Fraunhofer IAIS-a, IBM Haifa Research Labs i Poslovne inteligencije, ostali suradnici na projektu "FERARI" su Technion - Izraelski institut za tehnologiju, Tehničko Sveučilište s Krete, Hrvatski Telekom. Projekt se ukupno 36 mjeseci financira u sklopu Sedmog okvirnog programa EU za istraživanje (FP7).

ar©tur 2021