IRT 3000

Sadržaj

DAN ISTINE Tvrtke koje žele tražiti naftu u Jadranu već uplatile 15 milijuna kuna

07.11.2016

Onima koje žele u jadranskom podmorju tražiti plin i naftu u 14 sati istječe rok za prijavu. Stručnjaci kažu kako je normalno da se prijave šalju u zadnji trenutak

Onima koje žele u jadranskom podmorju tražiti plin i naftu u 14 sati istječe rok za prijavu. Stručnjaci kažu kako je normalno da se prijave šalju u zadnji trenutak.

.rafinerija_bolja_446466S1.thumb-300x150.jpg



Danas nakon 14 sati bit će poznato da li je optimizam hrvatskih državnih dužnosnika oko interesa velikih svjetskih naftnih kompanija za istraživanje Jadrana realan. Naime, tada ističe rok do kojeg kompanije trebaju dati svoje ponude na javno nadmetanje za istraživanje i eksploataciju nafte i plina u hrvatskom dijelu jadranskog podmorja. Barabara Dorić, ravnateljica Agencije za istraživanje ugljikovodika, koja je raspisala spomunuti natječaj, jučer nam je samo kratko kazala:

Sedam mjeseci rada

“Tijekom ovih 7 mjeseci dok je javno nadmetanje bili otvoreno, učinili smo maksimalne napore kako bi sve relevantne kompanije upoznali s mogućnostima istraživanja i eksploatacije na Jadranu. Danas ćemo po zatvaranju javnog nadmetanja znati ćemo točan broj prijavljenih kompanija”.

Ona se ne želi upuštati u bilo kakve prognoze u broju mogućih prijava ili o tvrtkama koje koje bi mogle dati ponude. Najtječaj je otvoren prije sedam mjeseci i potencijalnim ponuditeljima je omogućen pregled rezultata geološkog snimanja u 29 istražnjih polja. Dokumentaciju je pregledalo 45 svjetskih naftnih kompanija, a njih 18 ju je otkupilo.

Zainteresiran i Shell

Dick Benschop, potpredsjednik Royall Shella potvrdio je prije nekoliko dana da je kompanija zainteresirana za istraživanje nafte i plina u Jadranu. No, to naravno još uvijek ne znači da će danas stiči i njihova ponuda na natječaj. Tvrtke koje će dati svoje ponude na natječaj treba tražiti upravo među tih 18 kompanija koje su otkupile dokumentaciju i detaljno proanalizirale geološke podatke te utrošile priličan novac za otkup dokumntacije. Prema dostupnim informacijama među 18 kompanija koje su otkupile dokumentaciju su velike američke i ruske kompanije ali i Ina. Kako saznajemo Agencija je na otkupu dokumentacije zaradila oko 15 milijuna kuna. Tvrtke su za dokumentaciju uplačivale između milijun i 6 milijuna eura ovisno o broju istražnih polja za koja su dokumentaciju otkupljivala. Više je tvrtki za dokumentaciju platilo 6 milijuna eura što znači da su kupili dokumentaciju za skoro sva istražna polja. Večinu kompanija je najviše interesiralo područje srednjeg i južnog Jadrana. Istražnih polja je ukupno 29 i velika su između 1000 i 1600 četvornih kilometara. Koncesiju za istraživanje određenog polja može dobiti samo jedna kompanija ili konzorcij.
Osmočano povjerenstvo

Pristigle ponude razmatrat će osmočlano Povjerenstvo kojem je na čelu ministar gospodarstva Ivan vrdoljak. Ono ima maksimalno dva mjeseca da donese prijedlog s kojim kompanijama će Vlada potpisati koncesijske ugovore. Potom slijede pregovori oko ugovora i product share agreementa, tako da bi prvi ugovori, prema ranijim najavama, mogli biti potpisani u ožujku 2015. godine. Potom kreće istraživanje zakupljenih blokova. Prema riječima naših sugovornika istraživanja bi mogla trajati između 3 i 6 godina nakon čega kreće eksploatacija plina odnosno nafte, ovisno o tome što će biti pronađeno.

Kolike su moguće rezerve dplina i nafte u jadranskom podmorju zasad je prilična nepoznanica. Norveški Spectrum proveo je seizmičko snimanje 36.823 četvornih kilometara jadranskog podmorja i dobiveni podaci pokazuju da “nečega ima”. U Hrvatskoj vlada velika skepsa oko mogučih rezervi nafte i plina u Jadranu no, britanski Sunday Times prošle godine je objavio da je istraživanje norveške tvrtke Spectrum procijenilo da bi Hrvatska mogla imati rezerve do tri milijarde barela sirove nafte, što su druge najveće rezerve u EU. Financial Times je pak ove godine objavio kako bi se potencijalne rezerve u Hrvatskoj mogle pokazati značajnima, kako za zemlju, tako i za širu regiju.
Usporedva s Norveškom

Ministar Vrdoljak prije nekoliko je mjeseci kazao da “Hrvatska ima perspektivu biti jedna od rijetkih europskih zemalja koja ima daleko više plina i nafte nego što joj treba i biti u poziciji, ‘ajmo reći, ‘male’ Norveške. Ovo je početak perioda kada se pretvaramo u energetsko čvorište i energetsku silu u najmanju ruku regije, ako ne i Europe”. Danas će se vidjeti da li je tome zaista tako.

ar©tur 2021