IRT 3000

Sadržaj

Novom industrijskom strategijom do 85.619 novih radnih mjesta

07.11.2016

Ministarstvo gospodarstva je objavilo Nacrt prijedloga Industrijske strategije Republike Hrvatske 2014. – 2020. Riječ je o dokumentu kojeg je hrvatska poslovna zajednica dugo očekivala, sigurno će odaziv biti značajan.

Ministarstvo gospodarstva je objavilo Nacrt prijedloga Industrijske strategije Republike Hrvatske 2014. – 2020. Riječ je o dokumentu kojeg je hrvatska poslovna zajednica dugo očekivala, sigurno će odaziv biti značajan.

.HR_14_04_17_v5_300.thumb-300x142.pngStrategijom su obuhvaćane prerađivačka industrija, građevinarstvo i sektor informacija i komunikacija. Sedam je ključnih problema hrvatske industrije: institucionalno okruženje, neefikasan javni sektor, pravna nesigurnost, korupcija, visoko i složeno porezno opterećenje, administrativne procedure i nerazumljivi propisi. Ostali problemi, navodi dokument, su niska razina inozemnih ulaganja, niski udio visokoobrazovane radne snage, nedovoljna ulaganja u istraživanje i razvoj.

Industriji probleme dodatno stvara niska produktivnost rada, otežan pristup tržištima kapitala i visoka cijena kapitala, niska razina tehnološke opremljenosti te neusklađenost obrazovnog sustava i potreba industrije. Izdvajaju se i najvažnije industrijske djelatnosti koje imaju najveću sposobnost rasta, razvoja i zapošljavanja. To su: proizvodnja osnovnih farmaceutskih proizvoda i pripravaka; proizvodnja računala te elektroničkih i optičkih proizvoda; proizvodnja gotovih metalnih proizvoda; računalno programiranje, savjetovanje i povezane djelatnosti (ICT); proizvodnja električne opreme te proizvodnja strojeva i uređaja. Ciljevi koje definira strategija su rast obujma industrijske proizvodnje po prosječnoj godišnjoj stopi od 2,85%; rast broja novozaposlenih za 85.619 do kraja 2020. godine, od čega minimalno 30% visokoobrazovanih; rast produktivnosti radne snage za 68,9% u razdoblju 2014.-2020. te povećanje izvoza u tom istom razdoblju za 30%. U tom bi se razdoblju trebala promijeniti i struktura izvoza u korist izvoza proizvoda visoke dodane vrijednosti. Glavni strateški cilj je repozicioniranje identificiranih strateških djelatnosti na globalnom lancu vrijednosti prema razvoju aktivnosti koje stvaraju dodanu vrijednost, navodi se u dokumentu. Četiri ključna područja djelovanja koje industrijska strategija definira su stvaranje stabilnog investicijskog okruženja, poticanje strateške suradnje industrije i obrazovnog sustava, restrukturiranje javne uprave i administracije te razvoj tržišta kapitala. Za svako od tih prioritetnih područja definirano je i niz konkretnih mjera za realizaciju postavljenih ciljeva kao i prijedlozi za stvaranje pretpostavki za implementaciju kako bi se planirani ciljevi uistinu i ostvarili.

ar©tur 2021