Hrvatska gospodarska komora ukazuje na važnost sjedinjenja znanosti i gospodarstva
07.11.2016
Znanstveni edukativno-zabavni centar (ZEZ centar) prvi je znanstveni centar u regiji, čija je osnovna zadaća da popularizacijom znanosti i novih tehnologija educira širu javnost, a osobito djecu i mlade.
Znanstveni edukativno-zabavni centar (ZEZ centar) prvi je znanstveni centar u regiji, čija je osnovna zadaća da popularizacijom znanosti i novih tehnologija educira širu javnost, a osobito djecu i mlade. Riječ je o poticanju percepcije znanosti kao jedne od temeljnih djelatnosti razvoja hrvatskoga gospodarstva i društva temeljenog za znanju.
U povodu posjeta Roberta Firmhofera Zagrebu, direktora Kopernik znanstvenog centra iz Varšave i Europske mreže znanstvenih centara i muzeja (ECSITE), organiziran je sastanak u Hrvatskoj gospodarskoj komori kojem se prisustvovali predsjednik HGK Nadan Vidošević, dogradonačelnica Zagreba Jelena Pavičić Vukičević, pomoćnik ministra turizma Želimir Kramarić, pomoćnik ministra regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Matija Derk i ravnatelj Instituta Ruđer Bošković, Tome Antičić.
„Velika nam je želja da se realizira projekt znanstveno edukativno-zabavnog centra u Hrvatskoj, kojeg HGK podržava od samog njegovog početka, a osobito je važna i podrška Grada Zagreba, Instituta Ruđer Bošković kao i ministarstava uključenih u ostvarivanje projekta“, istaknuo je Nadan Vidošević, predsjednik HGK, dodavši kako je namjera projekta popularizacija znanosti kroz komercijalne projekte, a u njegovoj je realizaciji iznimno važno upoznati iskustva takvog projekta ostvarenog u Poljskoj. Edukativno-zabavni centar bio bi iskorak za grad Zagreb, ali i za cijelu Hrvatsku, osobito za mlade ljude koji znanost doživljavaju drugačije od prijašnjih generacija, rekao je Vidošević.
Davor Komerički, idejni začetnik projekta ZEZ centra, istaknuo je kako projekt želi razvijati vlastitim znanjem i sredstvima, ali u suradnji s hrvatskim institucijama, te tako omogućiti da dobije što više sredstava iz EU fondova, kako bi Hrvatsku što manje koštao. Projekt ZEZ centra nisu samo zgrade nego i ljudi širokog područja djelovanja, a projekt je i oblik spajanja privatne inicijative i znanosti.
Posjet Firmhofera, jednog od predvodnika europske popularizacije znanosti, bio je povod da se na jednom mjestu okupe institucije koje su dale potporu projektu prvog hrvatskog znanstvenog centra, čime je još jednom iskazana dobra volja svih uključenih sudionika da se taj vrijedni projekt što uspješnije realizira.
„Jako mi je drago bilo čuti i vidjeti iskrenu podršku tako važnom projektu kakav je ZEZ centar u Hrvatskoj. Popularizacija znanosti u Poljskoj donijela je puno dobroga, pogotovo u segmentu povećanja interesa mladih za znanost te povezivanju znanosti i gospodarstva“, rekao je Firmhofer koji je i predstavio projekt prvog znanstvenog centra u Poljskoj, dovršenog 2010. godine, Kopernik centra u Varšavi, koji je postao jedan od najuspješnijih znanstvenih centara u Europi. Od otvaranja vrata posjetiteljima, centar je osvojio nekoliko poljskih i međunarodnih nagrada te je privukao 2,5 milijuna posjetitelja, više od milijun godišnje. Taj je centar postao i središnje mjesto za znanstvenu komunikaciju i neformalnu edukaciju, spajajući profesore, znanstvenike, inovatore, poslovne ljude i ključne ljude iz raznih institucija. Osim toga, sada se već tradicionalno realizira i Znanstveni piknik, a riječ je o jednodnevnom događanju na otvorenom, koji je stekao veliku popularnost u javnosti i znanstvenim krugovima. Znanstveni piknik u Varšavi svake godine posjeti više od sto tisuća posjetitelja i jedan je od najvećih takvih događaja u svijetu.
Osim što će biti središnje mjesto za popularizaciju znanosti, ZEZ centar bit će i projekt važan za spajanje znanosti i gospodarstva, što je preduvjet za konkurentnost gospodarstva i poticanje inovacija.
Na sastanku je istaknuta i važnost obnove spomenika kulture, kao što je paviljon br. 15 Zagrebačkog velesajma, poznat kao Talijanski paviljon, u kojem se planira smjestiti ZEZ centar, te pozitivni učinci takvog centra za turizam Grada Zagreba: pokazalo se, naime, da znanstveni centri snažno utječu na porast broja turista i povećanje turističke potrošnje.
Dogradonačelnica Grada Zagreba Jelena Pavičić Vukičević istaknula je kako se razmišlja o realizaciji projekta ZEZ centra u sklopu Zagrebačkog velesajma, čiji su paviljoni izgubili prvobitnu funkciju. Potrebno ih je obnoviti i izgraditi potrebne dodatne infrastrukturne objekte. Treba voditi računa i o održivosti te ukloniti strah od komercijalnih i gospodarski iskoristivih projekata, zaključila je Jelena Pavičić Vukičević.
Projekt ZEZ centar bit će jedan od hrvatskih projekata koji će se natjecati za sredstva strukturnih fondova Europske Unije, što od početka projekta prati i Ministarstvo turizma i Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske Unije. Pomoćnik ministra turizma Želimir Kramarić istaknuo je kako Hrvatska ima veliki turistički potencijal te Ministarstvo turizma podržava nove inovativne oblike turističke ponude, koje pruža i ovaj projekt. I u drugim su hrvatskim gradovima značajni potencijali za razvoj znanstveno–kulturnog turizma i promociju znanosti, rekao je Kramarić.
Veliku potporu projektu pružilo je i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta i Institut Ruđer Bošković koji mu se pridružio kao jedan od partnera te će ekspertnošću svojih zaposlenika pridonijeti razvoju popularizacije znanosti u Hrvatskoj i jačem otvaranju znanosti prema javnosti. Ivanka Jerić iz Instituta Ruđer Bošković istaknula je kako je Institut prirodni partner ZEZ centra te namjerava pružiti podršku realizaciji projekta. Plan je Instituta i realizacija dodatnog projekta nazvanog ZEZ plus, uređenja infrastrukture te dodatnih sadržaja, koji bi obuhvatili uređenje parka znanosti kao prepoznatljivog sustava zagrebačkih parkova, izgradnje suvenirnice, rekonstrukcija restorana i vodotornja u sklopu IRB-a.
Link