IRT 3000

Sadržaj

Prvi Slovenac na vesla prešao Atlantik

07.11.2016

Četveročlana posada Tušmobil TransAtlantik je danas, nakon 45 dana i 13 sati veslanja pristala na svom cilju – karipskom otoku Barbadosu i tako uspješno završila veslački podvig kroz Atlantski ocean.

Četveročlana posada Tušmobil TransAtlantik je danas, nakon 45 dana i 13 sati veslanja pristala na svom cilju – karipskom otoku Barbadosu i tako uspješno završila veslački podvig kroz Atlantski ocean. Voditelj posade Marin Medak prvi je Slovenac, koji se je prihvatio takvog izazova, a ujedno i najmlađi voditelj svih dosadašnjih sličnih posada. Pored njega, na 4.700 kilometara dug put, uputili su se još trojica Britanaca. Na put su s Kanarskih otoka krenuli 12. siječnja, a u posebnom čamcu putovali su bez prestanka. Primorca Marina očekuju kod kuće 6. ožujka, kada će u Planetu Tuš Koper biti veliki doček.

.12_02_27_tusmobil_300.thumb-200x150.pngPovijest veslanja preko Atlantika u smjeru istok – zapada bilježi 329 pokušaja, od čega ih je 247 bilo uspješnih, a Slovenci su tomu dodali novi uspjeh. 4.700 kilometara dugo putovanje su junaci posade Tušmobil TransAtlantik počeli u gradu Puerto de Mogán na otoku Gran Canaria 12. siječnja, a danas, 27. veljače, pristali su na karipskom otoku Barbados. Marin Medak je tako postao prvi Slovenac, koji se prihvatio takvog izazova: »Da ću 2012. godine preveslati Atlantik, sam odlučio prije tri godine. Već tada mi se ideja, da svojim rukama i voljom mogu prijeći takvu udaljenost i savladati posebne uvjete, činila fascinantnom,« na početku puta pojasnio je voditelj posade Tušmobil TransAtlantik Marin Medak, koji je najmlađi voditelj dosadašnjih posada preko Atlantika. Pored njega, izazov su prihvatili još trojica entuzijasta iz Velike Britanije - - Simon Osborne, Steve Bowens i Alastair Humphreys. Nitko među članovima ekipe nije trenirao veslanje.

Nakon isplovljavanja bili su fizički odsječeni od svijeta jer nisu imali nikakvu pratnju. Jedina veza sa svijetom bio im je satelitski telefon, koji im je pomagao u izvještavanju javnosti o dogodovštinama i tijeku njihova podviga. Psihički pritisak tako duge izolacije i življenja na ograničenom prostoru u nepredvidljivom morskom okolišu, predstavljao im je veliki izazov. Još veći napor je bilo svakodnevno 12-satno veslanje u intervalima 2 sata veslanja, 2 sata odmora, 2 veslanja te pomanjkanje sna. Marina kod kuće očekuju 6. ožujka, kada će u Planetu Tuš Koper biti veliki doček-

Detaljnije informacije o posadi na www.transatlantik.si.

ar©tur 2021