IRT 3000

Sadržaj

100 godina kompanije HASCO

19.02.2024

Samo retka preduzeća danas mogu da se pohvale stotom godišnjicom. Još manje je takvih bez kojih savremenu industriju ne bismo mogli da zamislimo. HASCO, čestitamo na poštovanja vrednom jubileju.

HASCO-100-Presse-13x18-EN

Christoph Ehrlich

„Sa 100 ideja iz prošlosti i 100 ideja za budućnost nastavljamo po izabranom putu! Naš cilj je da kao pionir na području izrade kalupa i u sledećih sto godina postavljamo inovativne prekretnice u industriji“, na internet predstavljanju na stotu godišnjicu kompanije HASCO izjavio je izvršni direktor Kristof Erlih (Christoph Ehrlich).

Proizvodnim preduzećima korporacije HASCO nije potrebno posebno predstavljanje, jer industrija njena rešenja i alate upotrebljava već okruglih sto godina. Pritom retko ko zna da su i neki danas sasvim uobičajeni proizvodi, kao što su sklopka za zaključavanje ili uređaj za zaključavanje, patentirana ostvarenja kompanije iz Lidenšajda u Nemačkoj, koja je svoja vrata otvorila 1924. godine.

Dobro ste pročitali. Početek kompanije HASCO je nekako priča „iz radionice“, gde je Hugo Hazenklever (Hasenclever) još 1924. godine napravio prve kalupe za obradu tada novog materijala bakelita. Uspeh je bio trenutni i doveo je do osnivanja zanatskog preduzeća, koje je nosilo njegovo ime. Hugo je stvari postavio u velikom stilu. Bilo je to zlatno vreme kovačstva i preeduzeće je do 1930. godine postalo poznato po svojim alatima za presovanje i brizganje, koji su decenijama bili njegov zaštitni znak

1924-HASCO-im-Jahre1924

Prva prelomnica – patent za izradu normalija

Rolf HasencleverKada je 1957. godine Rolf Hazenklever preuzeo vođenje očevog preduzeća, već je mogla da se nasluti prva veća transformacija. Rolf je naime često posmatrao oca i razmišljao u smeru kako bi stvari pojednostavio. To je važilo i za alate. Hazenklever mlađi se kladio na izradu standardizovanih alatnih delova – normalija. Štaviše, zalagao se za njihovu međunarodnu standardizaciju. Znao je, naime, da je pored Nemačke svet još kako veliko tržište. Godine 1960. preduzeće je patentiralo modularni sistem za izradu normalija, standardnih jedinica kalupa, kojima je ostvarilo veliku konkurentsku prednost. To rešenje je, naime, prouzrokovalo revoluciju na tržištu. To je bila prekretnica koja je utrla put napretku i prelasku iz lokalnog zanatskog preduzeća na globalno delujuću kompaniju.

U sledećim decenijama nijedno preduzeće nije tako snažno obeležilo alatničarstvo i industriju kalupa kao kompanija HASCO. Sledile su mnogobrojne prekretnice koje uvek ponovo dokazuju reputaciju pionirskog preduzeća. Godine 1966. predstavili su mašinu za precizno bušenje s četiri vretena i mašinu za brušenje rupa. Godine 1970. dodatnu je prednost preduzeću obezbedila patentna prijava za stožasta grejna tela. Kompanija se brzo širila, i međunarodno, i u samo jednoj deceniji osnovala podružnice s vlastitim skladištima u Singapuru, Engleskoj i Francuskoj, a ubrzo i proizvodne pogone, jer je već 1980. godine nudila 60.000 standardizovanih alatnih delova (danas više od sto hiljada). Samo godinu dana kasnije, kada je 1983. rukovođenje preduzećem preuzeo Tomas (Thomas) Hazenklever, unuk osnivača, pokrenuli su i proizvodnju u SAD. Danas je kompanija s vlastitim osobljem prisutna u 35 zemalja sveta.

1966

HASCO – svetovno zaščitena blagovna znamka, izpeljana iz priimka Hasenclever in besede CoSamo kao zanimljivost – ime HASCO, izvedeno iz prezimena Hazenklever (Hasenclever) i reči Co (oznaka za kompaniju), globalno je zaštićena trgovačka marka postalo tek 1969. godine.

Pioniri i na području digitalizacije

U preduzeću HASCO su bili dalekovidi. Ne samo da su kraljevali u analogno doba izrade alata i kalupa, nego su se i prihvatili digitalizacije svog poslovanja – i to u osamdesetim godinama prethodnog stoleća! Kao knjige debele kataloge alata i elemenata, koji su već tada brojali više desetina hiljada proizvoda, ponudili su takođe na disketama.

1980-neues-Zentrallager

Razvoj se nije zaustavljao. Kompanija HASCO je postavila inovativne standarde za sve lakše oblikovanje proizvoda i procesa za dizajnere, izrađivače kalupa i mašina za brizganje. Uverili su i inženjere, pa su još još 1997. godine omogućili planiranje standardizovanih 3D-alatnih delova HASCO na radnoj stanici Uni Graphics, a dve godine kasnije pobrinuli se za predstavljanje univerzalnog 3D modula HASCO za interfejse Step, ParaSolid, SAT i Iges, kao i podrške mnogobrojnim CAD alatima.

1997-2000-CAD

Slogan „Enabling with System“ (Omogućavanje sa sistemom) u samo tri reči opisuje kako je preduzeće HASCO u 100 godina sa svojim pionirskim i izumiteljskim duhom uvek zacrtalo put čitavoj grani industrije i to radi još uvek kao vodeći proizvođač standardizovanih, modularno strukturisanih standardnih alata i pomoćnih komponenti.

Pionirski korak na području digitalizacije je usledio ponovo 2015. godine, kada je kompanija potpuno automatizovala svoje prodajne procese. Sve alate i normalije so kupci preprosto naklikali preko interneta i njihovo podudaranje mogli takođe da provere preko internet aplikacije. Danas većina preduzeća poznaje rešenje HASCO SET – standardni inženjerski alat za konstruktore i izrađivače kalupa, koji im moćno olakša rad s namenskim procesima i gradivnim elementima. Pritom im je u pomoć i najnapredniji internet portal u industriji, čija najveća odlika je verovatno ta da u realnom vremenu prikazuje raspoloživost delova i alata – na šta kupac u određenom trenutku klikne, to i dobije.

HASCO-WEB2315-MouldMaking-Detail-v02

Recept za uspeh: razumevanje potreba stranki

U zadnjoj deceniji kompanija HASCO se je snažno posvetila tako proizvodnji kao i logistici, jer želi da naručeni proizvodi što brže stignu do kupaca. U tom pogledu preduzeće koristi i tehnologije umetne inteligence i podržava mašinsko učenje u proizvodnji i logistici, s kojima dostiže višu brzinu i veću preciznost.

Erlih je na događaju za novinare ispostavio i recept za uspeh kompanije: „HASCO se od konkurenata razlikuje pre svega po dubini razumevanja stranki, njihovih potreba i zahteva. Da pripremimo odgovarajuće tehničko rešenje, mora surađivati puno ljudi s različitim znanjima. Svaki suvremeni alat je ekipni rad, a važno je takođe da govorimo isti jezik kao stranke – lokalni i tehnički“.

SOL-436x270px

A kakva će biti budućnost, zanimalo je sve prisutne? „Recept za sledećih sto godina je sačuvati inovativnost i samostalnost. To je naš DNK.“

Miran Varga

Za više informacija: www.hasco.com

ar©tur 2021